Kış Aylarında Gidilecek Kamp Yerleri
Kış Aylarında Gidilecek Kamp Yerleri

Kış Aylarında Gidilecek Kamp Yerleri
Genel olarak kamp için yaz ayları tercih edilir. Ancak bu keyif sadece yaz aylarında değil kış aylarında da yaşanabilir. Kış kampı yaz kampından biraz daha farklıdır ve fazla ekipmana gerek duyulabilir. Örneğin; kürek, mont, bot, bere, eldiven gibi eşyalarınızı yanınızda bulundurmalısınız. Önemli noktalardan biride kamp yeri seçimidir.

Özellikle kış kampına çıkmadan önce kesinlikle gideceğiniz yerin meteorolojik verilerini incelemelisiniz. Rüzgârsız ve fazla yağışın olmadığı dönemleri seçmelisiniz. Gittiğiniz yerde çok kar varsa, çadırınızın etrafına kar duvarı örmeli veya çukur kazarak çadırı bu çukurun içine kurmalısınız. Bunlar sizi rüzgârdan koruyacak ve çadırınızın sıcak kalmasını sağlayacaktır. Bu kısa ve değerli bilgilerden sonra şimdi gelin beraber kış aylarında nerelerde kamp yapılır bunlara bir göz atalım;


 

Erciyes DağıErciyes Dağı, Kayseri il sınırları içerisinde yer alan 3917 metrelik yüksekliğiyle kışın kamp yapmak için ideal dağlarımızdan birisidir. “Çobanini mevkisi” ve “Süt Donduran Yaylası” bu bölgede en çok tercih edilen kamp alanlarıdır. Bu bölgelere ulaşmak için Erciyes Kayak Merkezi’nden 4-5 saatlik yürüyüş yapmanız gerekir. Sırtınızda çanta ve malzemelerle bu durum biraz zordur. Alternatif bir güzergâh olarak telesiyej ile Zümrüt noktasına inip sonrasında 1 saatlik yürüyüşle kamp alanına ulaşabilirsiniz. Bu bölgeler ayrıca zirve tırmanışı için gelen dağcılarında kamp alanlarıdır.


UludağKış aylarında aklımıza ilk gelen yerlerden biri Bursa’da bulunan Uludağ’dır. 2543 metre yüksekliğinde zirvesiyle kış kampı için en ideal yerlerden biridir. Kış aylarında çadır kampı için kayak merkezlerine yakın yerler tercih edilebilir. Sarı alan, Kirazlı, Kadı ve Sobra yaylaları da kamp için uygundur.

 

AntalyaAntalya denilince akla ilk olarak yaz ayları gelir herkes için ama kış aylarında kamp içinde çok uygun bir şehirdir. Özellikle Saklıkent Antalya’nın batısında bulunan Beydağları üzerinde yer alan bir yerdir yarı Akdeniz yarı karasal iklimin etkisi altında olduğu için yılın 4 ayı kış kampı için idealdir.

 

Kaz DağlarıKış kampı için İda Dağı oldukça ideal bir seçimdir. Kaz Dağlarının en yüksek noktası 1774 metredir ama kış aylarının sert geçtiği bir dağdır. Balıkesir Edremit’ten geçip bu dağlara gidebilirsiniz. Kaz Dağları milli park statüsündedir ve kamp yapma konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Rehbersiz kamp kurmak yasaktır. Ayrıca rehber ücreti, giriş ücreti size aittir.

 

Peri BacalarıNevşehir ili sınırlarında bulunan Kapadokya kış kampı için çok ideal bir yerdir. Kış kampı için en mistik yerlerden biri olan Kapadokya büyüleyici atmosferiyle sizleri mest eder. Geceleri peri bacaları gölgesinde uyuyup, sabahları gökyüzünde havalanan balonlarla uyanmak rahatlatıcı ve güzel olacaktır. Kapadokya’da birçok bölgeye giriş ücretlidir ve yer bulma konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 

AladağlarAladağları Türkiye’nin dağcılık cenneti olarak adlandırabiliriz. Aladağlar Milli Parkı bölgesinde 50’den fazla zirve bulunmaktadır. En yüksek noktası 3767 metre ile Kızılkaya zirvesidir ondan sonra Büyük Demirkazık gelmektedir. Aladağlar Niğde, Kayseri ve Adana sınırları içerisinde yer alır ve oldukça geniş bir alana yayılır. Tırmanış rotalarının çeşitliliği, değişik yürüyüş rotaları, kaya yapısı ve kışın kamp yapılacak yerlerin çeşitliliği oldukça fazladır.

 

Ilgaz DağlarıIlgaz Dağı Milli Parkı Kastamonu ve Çankırı illerinin sınırları içerisindedir. Batı Karadeniz bölgesinin en yüksek dağıdır. 2857 metre yüksekliğiyle Büyük Hacet zirvesi en yüksek doruk noktasıdır. Sadece Türkiye değil Dünyanın her tarafından kampçı, dağcı ve kayakçıyı kendine çeken bir yerdir. Doğasıyla ve temiz havasıyla kış kampı için oldukça ideal bir yerdir.

 

Işık DağıAnkara’nın Kızılcahamam ilçesinin sınırları içerisinde yer alan Işık Dağı, Ankara merkeze yakınlığından dolayı kampçılar tarafından tercih sebebidir. Bu dağın en yüksek noktası 2034 metredir. Ayrıca yakın bölgede Karagöl bulunmaktadır ve bu bölge de kamp için idealdir.

 

Murat DağıMurat Dağı, Kütahya ilinin Gediz ilçesinde bulunan bir yerdir. Özellikle 2000 metre rakımdaki “Sarıçiçek Yaylası” kış kampı için ideal bir yerdir. Bu dağın en yüksek noktası 2312 metredir ve yılın ilk dört ayında oldukça karlı olur. Ayrıca bölgede sıcak termal su kaplıcaları da bulunmaktadır.

Kış kamplarında dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım;
-En önemlisi çadır ve çadır altlığınızı unutmayın. Mümkünse kış aylarında kampa giderken 2 hatta 3 tane çadır almalısınız.
-Mutlaka kibrit, çakmak, kuru odun ve çıra alın.
-Isıtıcı almayı unutmayın.
-Kış aylarına uygun uyku tulumu almayı unutmayın.
-Isı kaybını önleyen, yalıtım sağlayan ve su geçirmeyen kıyafetler alın.
-Mutlaka termal içlik, çorap, bere, boyunluk ve battaniye alın.
-Soğuk havalar direnç çok önemlidir. Bu yüzden kalorisi yüksek gıdalar bulundurun ve tüketin.
-Kullanılacak elektronik aletlerinizin pilleri özellikle kış kampında sıcak tutulmalıdır.

Keyifli, güzel ve müthiş anılar biriktirdiğiniz bir kamp dileriz…

 

Diğer Bloglar
Blog Yazılarımızı İnceleyin!
Sizlerde Cool Life'ın Her Konuda Yardımcı Olabileceği Bloglarını İnceleyin!
Yürüyüş İçin Bot Seçimi Nasıl Yapılmalıdır!
Yürüyüş İçin Bot Seçimi Nasıl Yapılmalıdır!
Yürüyüş İçin Bot Seçimi Nasıl Yapılmalıdır ? Doğada yürümek zor bir aktivitedir. Özellikle doğru botların seçilmesi çok önemlidir.
Devamını Oku
Yazılı Olmayan Bazı Kamp Kuralları
Yazılı Olmayan Bazı Kamp Kuralları
Kamp yapmak, şehir hayatından uzaklaşıp biraz nefes almak demektir.
Devamını Oku
Araç Buzdolabı Enerji Tasarruf Önerileri
Araç Buzdolabı Enerji Tasarruf Önerileri
Cihazınızı iyi havalanabilen ve doğrudan güneş ışığından korunmuş gölge bir yere yerleştiriniz. Güneş ışığı cihazınızı ısıtabilir. Bu da daha uzun süre devrede kalmasına sebep olabilir.
Devamını Oku
Buzdolabını Güneş Paneli İle Çalıştırma
Buzdolabını Güneş Paneli İle Çalıştırma
Devamını Oku
Buzdolabı Temizlik ve Bakım
Buzdolabı Temizlik ve Bakım
Devamını Oku
Güneş Paneli & Akü Seçim Tablosu
Güneş Paneli & Akü Seçim Tablosu
Devamını Oku
Kablo Kesit ve Uzunluk Seçim Tablosu
Kablo Kesit ve Uzunluk Seçim Tablosu
Cihazınız Doğru Akım ile çalıştığından, hat üzerindeki direnç kayıpları çok önemlidir.
Devamını Oku
Bizi Yakından Tanıyın!
Cool Life Cooling Systems'i İnceleyin!
Hemen İletişime Geçin!
Sizlerde İletişim Formunu Doldurup Hızlı Bir Şekilde İletişime Geçebilirsiniz!
Cool Life /Cool Marine:
Merhaba,
Whatsapp üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.
00:32
Görüşmeyi Başlat